Barter Şirketleri

Barter Şirketleri görseli.

Lidyalıların parayı icat edene kadar ticaret karşılıklı mal ve hizmetin verilmesi ile gerçekleşiyordu. Günümüzde ise paranın yerini almasına rağmen ticaretin tam olarak gerçekleşmemesi nedeniyle barter sistemi, ticarette kurtarıcı formül olarak karşımıza çıktı.

Son günlerde ise ülkemizde ticaretin dikkat çekici bir kısmı barter ile gerçekleştirildiğinden iş adamları barter nedir, ne anlama gelir, barter karşılığında ne gibi işler yapılır gibi soruların cevabını aramaktadırlar.

Bu arayışlara paralel olarak sektörde barter firması olarak faaliyet gösteren barter şirketleri teknolojik gelişmeleri takip ederek barter sistemine üye firma kaydı yaparak yüzyıllar önceki ticareti günümüze uyarlamaya çalıştılar.

Konuya barter şirketi ve barter üyesi açısında; barter nedir, barter sistemi ve barter havuzunda ne gibi ürünler bulunur diye bakıldığında ihtiyaç duyulan her türlü mal veya hizmetin, satılan mal veya hizmet karşılığında satın alınması faaliyetlerinin bu ticaret kapsamında gerçekleştiğinin gözükmesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Barter; “takas” kelimesinin İngilizce karşılığı olarak dilimize girmiştir. Barter en kısa anlamı ile takasdır.

Yani barter; satın alınan mal ve hizmetin bedelinin üretilen mal ve hizmet ile ödendiği bir finans ve ticaret sistemidir.

Barter firmaları bir diğer ifade ile barter şirketleri ise bu ticaretin gerçekleşmesi için taraflar arasında komisyon karşılığında bu ticari faaliyetin gerçekleşmesi için aracılık yapan firmadır.

Barter Şirketleri barter sistemine dahil edilebilecek mal ve hizmetlerin seçiminde herhangi bir sınırlama olmadığını ifade etmektedirler. Firmalar bartere her türlü hizmet, sağlık, endüstriyel ürünler, ofis malzemeleri, gayrimenkul, bilgisayar ve yiyecek-içecek gibi her türlü ürün ve hizmetin dahil olabileceğini ifade etmektedirler.

Barter firmaları hakkında bilgi almak için barter firmaları linkini tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye’de faaliyet gösteren barter şirketleri şunlar;  Ak Barter, Anadolu Barter, Artı Barter, Boğaziçi Barter, Efektif Barter, Eko Barter, Evrensel Barter, Fon Barter, Garanti Barter, Global Barter, Group Barter, B Barter, İnternational Chain Barter, Koç Zer, Körfez Barter, Limitsiz Barter, Mavi Barter, Merkez Barter, Odak Barter, Referans Barter, Reform Barter, Sistem Barter, Türk Barter, Yatırım Barter ve Zer Barter.