Group Barter

Group Barter görseli.

Group Barter, firmaları hakkında bilgi aktarırken bunu barter sistemini anlatarak yapmayı tercih ettikleri görünmektedir. Group Barterla tanışın diyen firma web sitesinde bu girişi şöyle yaptığı görülmektedir:

Barter yüzyıllar öncesine dayanan bir gelenekti. Daha doğrusu ticarette paranın şimdiki görevini üstlenmişti. Herkes elindeki satış gücünü (ürün veya iş gücünü) karşı taraftan bir ihtiyacını temin etmek için kullanıyordu. Para yoktu, sürekli ticaret vardı. Alış-veriş bizim trampa dediğimiz, karşılıklı takas ile yapılıyordu.

Bugün artık para var. Ticarette değişim aracı olarak para veya para yerine geçen evraklar kullanılıyor. Ancak mal veya hizmet gücü olup da para kabiliyeti yüksek olmayan firmalar ticareti kolaylaştıran bu kâğıt ellerinde olmadğı için satın almak istedikleri ürün ve hizmetlere ya ulaşamıyorlar, ya da ancak kredi kullanmak suretiyle bu hizmet ve malı satın alabiliyorlar.

Biz diyoruz ki on (10) liralık bir mal veya hizmeti, on iki (12) lira borçlanarak almaktansa, maliyeti size 10 liranın altında olan, satmak için pazar aradığınız elinizdeki imkanı kullanarak kredi yükü altına girmeden satın alın. Ya da bir başka açıdan bakalım yine almak istediğiniz bir ürün veya hizmet var. Elinizde paranız da var. Ama satış yönünde % 70lik bir kapasite ile çalışıyorsunuz. Sizin için atıl olarak duran % 30luk kapasitenizi değerlendirmek daha cazip olmaz mıydı? Cebinizdeki nakit parayı da farklı bir yerde değerlendirmiş olurdunuz.”