Barter Nedir

Barter nedir sorusunun cevabı.

Son günlerde ülkemizde ticaretin önemli bir kısmı barter ile gerçekleştirildiğinden iş adamları barter nedir, ne anlama gelir, karşılığında ne gibi işler yapılır gibi soruların cevabını aramaktadırlar.

Barter nedir diye bakıldığında karşımıza; “takas” kelimesinin İngilizce karşılığı olarak dilimize girdiği ve artık iyiden iyiye yerleştiği gözlenmektedir. Barter nedir sorusunun en kısa açıklaması “takas”dır.

Barter nedir sorusunun cevabı bir diğer ifade ile; takas, değiş tokuş ya da trampa, para kullanmaksızın ürünlerin değişimiyle yapılan ticarettir. Bu sistemde alacak-verecek ilişkisi firmaların kendileri arasında değil, barter havuzu çerçevesinde gerçekleşir.

Barter nedir sorusunun bir diğer ifade ile açıklaması; ihtiyaç duyulan mal veya hizmetin, satılan mal veya hizmet karşılığında satın alınmasıdır.

Yani barter; satın alınan mal ve hizmetin bedelinin üretilen mal ve hizmet ile ödendiği bir finans ve ticaret sistemidir.

Takas, değişim olarak da bilinen bu ticaret sistemin en belirgin özelliği para kullanmadan mal ve hizmetleri değişiminin gerçekleştirilmesidir.

Tüm bununla birlikte barter ticaret sistemi bilinen birebir karşılıklı takas işlemlerinden çok daha farklı ve gelişmiş bir sistem olarak ülkemizde uygulanmaktadır.