Barter Sisteminin Unsurları ve Uygulanabildiği Sektörler

Barter Sisteminin Unsurları ve Uygulanabildiği Sektörler

Çukurova Üniv. Kozan Meslek Yüksek Okulu’ndan Yrd. Doç. Dr. Zeynep HATUNOĞLU ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğr. Gör. Mesut BİLGİNER “Vergi ve Muhasebe Uygulamaları Açısından Barter” konulu makalede; Barter Sisteminin Unsurları ve Barter Sisteminin Uygulanabildiği Sektörler başlıklarını incelerken şunlara yer verdiler:

“Herhangi bir hukuki zorunluluk olmamasına rağmen limited ve anonim şirket şeklinde yapılanabilen barter organizatörü, sistemin sağlıklı ve sürekli işleyişini sağlamakla yükümlü olan bir ticari işletmedir. Barter şirketi, merkeze bağlı olarak önemli iş merkezlerinde şubeler açabilmekte veya imzaladığı franchasing anlaşmalarıyla bayilik verebilmektedir. Bunların dışında barter işlemlerinin profesyonel brokerler vasıtasıyla artırılmasına çalışılmaktadır (Erkan,2000:96-98).

Barter sistemine dahil edilebilecek mal ve hizmetlerin seçiminde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Endüstriyel ve ticari hizmetler, ofis malzemeleri, sinemalar ve kitaplar, sağlık ve güzellik, bilgisayar, yiyecek-içecek, oyuncak-oyunlar gibi sektörlerde gerçekleşen işlemler bartere konu olabilmektedir (http://tradeway.com)”