Barter Sistemi

Barter Sistemi nedir.

Lidyalıların parayı icat edene kadar ticaret karşılıklı mal ve hizmetin verilmesi ile gerçekleşiyordu. Bir anlamda Lidyalılar öncesine dönme anlamına gelen barter sistemi ticarette kurtarıcı formül olarak karşımıza çıkmaktadır.

Barter sistemine giriş yapmadan barter nedir diye bakıldığında karşımıza; “takas” kelimesinin İngilizce karşılığı olarak dilimize girdiği ve artık iyiden iyiye yerleştiği gözlenmektedir. Barter nedir sorusunun en kısa açıklaması takasolurken barter sistemi de takas sistemi olarak açıklanabilir.

Barter sistemi son dönemlerde kendi içinde gittikçe büyüyen güvenilir, cazip bir pazardır. Barter sistemi o kadar gelişmiştir ki Tüm Türkiye’yi ve Kuzey Amerika Ülkelerini, BDT Ülkelerini, Türk Cumhuriyetlerini, Avrupa Ülkelerini ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini kapsayan “Mal ve Hizmet Borsası”  şekline dönüşmüştür.

Barter sistemini Ercan ALPTÜRK genel itibari ile şöyle tanımlamaktadır:

“Barter sistemine üye olan firmalar satışa arz ettikleri ürünleri sistem danışmanı aracılığı ile barter organizasyonuna sunmakta ve satışın gerçekleşmesi ile birlikte sistemden dolar, mark veya EURO bazında alacaklı duruma geçmektedirler. Kendilerinin ihtiyacı olan mal ve hizmetleride aynı şekilde sistem içinden ihtiyacı olduğu anda karşıladığından dolayı alacağı tutar döviz olarak beklediğinden, herhangi bir kayba uğramadan avantajlı bir şekilde alış veriş yapmış olur.

Birçok ülkede hükümetler, bazı tarımsal ürünlerde destekleme alımı yapmaktadır. Yine bazı ürünlerin fiyatları, uluslararası anlaşmalar ve karteller tarafından suni olarak yüksek tutulmaktadır. Bu mallar yüksek fiyatlarla alıcı bulamazsa barter yoluyla satışları sağlanabilecektir.”