Barter Havuzu

Barter havuzu görseli.

Barter havuzuna geçmeden önde barter nedir, barter anlamı, barter ticareti yani takas nasıl yapılır gibi soruların cevabına kısaca bakmakta fayda vardır.

Barter nedir diye bakıldığında karşımıza; “takas” kelimesinin İngilizce karşılığı olarak dilimize girdiği görülmektedir. Barter nedir sorusunun en kısa açıklaması “takas” olurken barter sistemi de takas sistemi olarak açıklanabilir.

Lidyalıların parayı icat edene kadar ticaret karşılıklı mal ve hizmetin verilmesi ile gerçekleşiyordu. Bir anlamda Lidyalılar öncesine dönme anlamına gelen barter sistemi ticarette kurtarıcı formül olarak karşımıza çıkmaktadır.

Barter sisteminin ticari hayata girmesi ile birlikte doğal olarak ticaretin gerçekleşmesi için barter havuzu gibi ürün ve hizmetlerin bir noktada buluştuğu bir yere ihtiyaç vardır. Barter havuzu nedir diye bir soru sorulursa kısaca; barter sistemine arz edilen mal ve hizmetlerin yer aldığı platform olarak açıklanabilir.

Barter sistemi son dönemlerde kendi içinde gittikçe büyüyen güvenilir, cazip bir pazardır. İşte barter sisteminde gerçekleşen tüm ticaret, bu barter havuzundaki mal ve hizmetler çerçevesinde gerçekleşir.